کتاب «مکارم الاخلاق» و توصیه ای برای حفظ قرآن

رضى الدین، حسن بن فضل طبرسى  ره از علماى مشهور قرن ششم هجرىنویسنده ی کتاب «مکارم الاخلاق» یکی ازکتب  منابع دست اول شیعی می باشد او فرزند بزرگوار فضل بن حسن طبرسى معروف به أمین الاسلام و صاحب کتابهایى ارزشمند چون مجمع البیان می باشد.مجمع البیان یکی از تفاسیر مرجع می باشد.

مؤلّف پر آوازه ی کتاب شریف مکارم الاخلاق در مقدمه ی کتاب  می فرماید: «ما در این کتاب شمه اى از اخلاق ستوده پیامبر صلى الله علیه و آله را: از حالات، اعمال، نشستن و برخاستن، سفر و حضر و خوردن و آشامیدن، و آنچه از این قبیل است و همچنین آنچه از او و ائمه راستین براى زندگى و تربیت مردم نقل شده و روایت گشته ذکر مى کنیم، و از خداوند توفیق پایان دادن به این کار بزرگ را مسئلت مى نماییم، که او بر هر کارى توانا و آسان کردن کارها برایش سهل است.»

علامه مجلسى در مقدمه بحار هنگامى که به نام این بزرگواران مى رسد مى فرماید: «کتابهاى خاندان طبرسى از نظر اطمینان و شهرت مانند خورشیدى در وسط آسمان مى درخشد و هیچ نیازى به تعریف یا توضیح ندارند.»

این کتاب داراى 12 باب است . اخلاق و اوصاف پیامبر صلى الله علیه و آله ؛بهداشت و نظافت در اخلاق اسلامى؛آداب استحمام؛بهداشت ناخن و اصلاح موها؛. آداب و شیوه هاى آرایش زن و مرد مسلمان؛ویژگیهاى لباس و خانه اسلامى؛. آداب خوردن و آشامیدن؛. مسائل مربوط به ازدواج؛. آداب مسافرت؛. آداب دعا و وقتِ فضیلت آن؛1. رفتار با بیماران و مسائل مربوط به آن؛. مسائل متفرقه در عرصه اخلاق و حقوق فردى و اجتماعى.

از آنجایى که کتاب «مکارم الاخلاق» بسیار مورد توجه علما و مردم قرار گرفت، این نکته دشمنان شیعه را بر آن داشت تا از شهرت و مقبولیت این کتاب به نفع خود استفاده کنند و به خیال خام خود این منبع دست اول و یکى از مفاخر بزرگ شیعه را به نام خود ثبت کنند؛ اما خداوند متعال طرح شوم آنان را به هم ریخت.

پس از اطلاع از این توطئه شوم به امر میرزاى شیرازى نسخه هاى خطى و قدیمى کتاب جمع آورى شد و کتاب، توسط حاج شیخ محمود بن ملا صالح بروجردى   رحمة الله علیه با آن نسخه ها تطبیق داده شد و در قالبى بسیار زیبا و با دقت فراوان، به چاپ رسید و تمام موارد تصحیح شده در پایان کتاب آورده شد.

روحانى بیدار و زبردست شیعه، سیدمحسن امین نیز، در کتاب ارزشمند اعیان الشیعه، تمام موارد تحریف کتاب را آورده و درباره آنها توضیح داده است مانند اینکه:

1. احادیث فضائل امیرمؤمنان على علیه السلام و حضرت زهرا علیهاالسلام را به کلى حذف کردند.

2. در بسیارى از موارد نام على علیه السلام را حذف کرده و به جاى آن نام یکى از شیخین (ابوبکر و عمر) را نوشتند.

3. جمله علیه السلام را بعد از نام ائمه علیهم السلام پاک کرده و « رضى الله عنه » نوشتند.

4. نامهاى مقدس ائمه اهل البیت علیهم السلام را حذف کرده و به جاى آن در بسیارى موارد از واژه بعض العلماء، بعض الحکماء و بعض الصالحین گنجانده اند.

5. نام مبارک صدیقه کبرى فاطمه زهرا علیهاالسلام را در برخى موارد برداشته و عایشه و حفصه را جایگزین آن کرده اند.

 

شب یا روز جمعه چهار رکعت نماز می‌گزاری؛ در رکعت اول سوره‌ی حمد و بس، در رکعت دوم حمد و حم‌دخان، در رکعت سوم حمد و حم‌سجده و در رکعت چهارم حمد و تبارک الملک. بعد از پایان نماز، نخست خداوند را ستایش می‌کنی. سپس بر پیامبر و خاندانش درود می‌فرستی و برای مؤمنان صد بار آمرزش می‌طلبی.
آن‌گاه می‌گویی:«اللّهمَّ ازْجُرْنی بِتَرْکِ مَعاصیکَ اَبَداً ما اَبْقَیْتَنی وَارْحَمْنی مِنْ اَنْ تَکَلَّفَ طَلَبَ مالایَعنینی وَارْزُقْنی حُسْنَ النَّظَرِ فیما یٌرضیکَ عَنّی اللّهُمَّ بَدیعُ السَّمواتِ وَ الاَرْضِ ذَاالجلالِ وَ الاِکْرام وَ العِزَّةِ اللَّتی لاتَرامُ. یا اللّهُ، یا رَحْمنُ، اَسْأَلُکَ بِجَلالِکَ وَ بِنوُرِ وَجهِکَ اَنْ تُلْزِمَ قَلْبی حِفظَ کِتابِکَ القُرآنِ المُنزَلِ عَلی رَسُولِکَ وَ تَرْزُقَنی اَنْ اَْتْلُُوَهُ عَلَی النَّحْوِ الَّذی یُرضیکَ عَنّی. اللّهُمَّ بَدیعُ السَّمواتِ وَ الاَرضِ، ذاالْجَلالِ وَ الاِکْرامِ وَ العِزَّ الذَّی لایَرامُ. یا اللهُ، یا رَحمنُ، اَسْأَلُکَ بِجَلالِکَ وَ بِنوُرِ وَجْهِکَ اَنْ تَنَّوَرَ بِکِتابِکَ بَصَری وَ تَطْلُقَ بِهِ لِسانی وَ تَفَّرَجَ بِهِ قَلْبی وَ تَشْرَحَ بِهِ صَدری وَ تَسْتَعمَلَ بِهِ بَدَنی وَ تُقَوِّیَنی عَلی ذلِکَ وَ تُعینُنی عَلَیْهَِ؛ فَاِنَّهُ لایُعینَ عَلیَ الخَیْرِ غَیْرُکَ وَ‌لایُوَفَّقُ لَهُ اِلّا اَنْت. لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ الّا بِاللهِ الْعَلّی العَظیمِ.» مکارم الاخلاق، ص 341.

/ 1 نظر / 51 بازدید
یک بنده خدا

سلام مطالب تون خیلی جالب بود امادرموردحفظ ادامه ندادین؟